UNICEF 

Opiekun: Andrzej Kosman, Weronika Mostowy-Kuźniar.

Akcja Moje marzenie szczepienie”

Zbiórka funduszy na zakup przenośnej lodówki na szczepionki

Celem akcji było uświadomienie społeczności szkolnej i lokalnej trudności dostępu do szczepień występujących wśród dzieci afrykańskich objętych UNICEF. Równie ważne, jak same szczepionki jest ich przechowywanie w odpowiedniej temperaturze. Dlatego częścią naszego działania była zbiórka funduszy na zakup przenośnej lodówki na szczepionki. Taka przenośna lodówka kosztowała 68,75 złotych. Na ten cel została przekazana kwota uzyskana ze sprzedaży plastikowych butelek. W celu uświadomienia dzieciom istniejącego problemu i zachęcenia ich do wsparcia akcji wolontariusze przygotowali gazetkę ścienną:

Droga szczepionki do dzieci z Sierra Leone

Równie ważne, jak same szczepionki jest ich przechowywanie w odpowiedniej temperaturze. Dlatego zapewniamy lodówki zasilane przez baterie słoneczne.

W specjalnych, bezpiecznych pojemnikach szczepionki wyruszają do odległych wiosek w Sierra Leone. Taka przenośna lodówka kosztuje zaledwie 68,75 złotych.

Szczepionki jadą do czekających na nie maluchów. W Sierra Leone praktycznie nie ma asfaltowych dróg, dlatego dotarcie do niektórych miejsc jest prawdziwym wyzwaniem zwłaszcza, gdy szlak przecina rwącą rzeka. Na drugą stronę można przeprawić się tylko napędzanym ręcznie promem. Przeszkoda pokonana szczepionki jadą dalej!

Jesteśmy na miejscu. W wiosce Manowo na szczepienia czeka już tłum ludzi. W Manowo nie ma nawet punktu medycznego. Szczepienia odbywają się pod zbudowanym na tę okoliczność zadaszeniem. Szczepionki przeciwko polio zostały sfinansowane przez Polaków.

Szczepienia poprzedza krótka prelekcja na temat właściwej opieki nad dzieckiem. Jak widać na zdjęciu była okazją do drzemki dla niektórych maluszków.

Oprócz szczepionek dzieci otrzymują także niezbędne witaminy i minerały.

Matki w Sierra Leone wiedzą, że szczepienia mogą ochronić ich dzieci przed najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi. To najprostsza i najbardziej efektywna interwencja medyczna na świecie. Szczepienia nie są może przyjemne, ale ich pozytywne skutki chronią maluszki przed wieloma chorobami, które w kraju o tak niskim poziomie opieki medycznej są często śmiertelne.

Każde szczepienie jest odnotowane w żółtej książeczce szczepień, których stosik widać na stole.

Przewiń na górę