Harcerstwo

Czuwaj!

4 września 2015 r. nasza drużyna rozpoczęła rok harcerski. Tak jak dotychczas uczestniczymy systematycznie w każdy piątek w zbiórkach harcerskich w Żabnie. W skład naszego zastępu wchodzą: zastępowa Patrycja Kaleta, Justyna Kurtyka, Iwona Nasiadka, Dagmara Kot, Natalia Staszkowicz i Kinga Patulska.
Zbiórki w Żabnie prowadzone są w sposób bardzo ciekawy, harcerze mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy na temat prawa harcerskiego, zwyczajów i regulaminów harcerskich. W wyjątkowym klimacie harcówki wszyscy dobrze się bawią i wspólnie śpiewają poznane piosenki harcerskie.

Od października raz w miesiącu, prowadzone będą również zbiórki na terenie naszej szkoły. Pierwsza odbyła się już 27.10.2015 r., cieszyła się ona dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży z naszego gimnazjum. Zbiórkę poprowadzili przyboczni naszej drużyny: dh Filip Korus i dh Igor Noga. Młodzież, która przybyła na naszą zbiórkę miała możliwość wziąć udział w musztrze. Mimo początkowych trudności z wykonywaniem komend, stopniowo wszyscy radzili sobie coraz lepiej. W nagrodę za duży wysiłek włożony w musztrę, mogliśmy usiąść wspólnie przy ognisku i upiec sobie na patyku harcerski chlebek oraz przy dźwięku gitary zaśpiewać harcerskie piosenki.

W dniu 1 listopada 2015 r. druhny Iwona Nasiadka i Justyna Kurtyka zapaliły znicze w Wał-Rudzie na cmentarzu wojskowym z I wojny światowej. Znicze te zostały zebrane przez uczniów naszej szkoły w ramach projekty Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju.

11 listopada 2015 r. tak jak w ubiegłym roku, druhny z naszego zastępu uczestniczyły w warcie honorowej w Żabnie pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Podczas uroczystości wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Żabnie. Złożone zostały wieńce kwiatów przez przedstawicieli szkół, stowarzyszeń, jednostek administracyjnych gminy, służb mundurowych. W imieniu władz powiatu tarnowskiego wiązankę złożył starosta tarnowski: Roman Łucarz. Uroczystość poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej w Żabnie.

20 listopada 2015 r. na zbiórce w Żabnie świętowaliśmy urodziny dwóch druhen z naszej szkoły Patrycji Kalety i Natalii Staszkowicz. Na druhny czekała niespodzianka w postaci tortu, życzeń i pamiątkowych kartek z życzeniami od całej drużyny. Dziewczynom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia i spełnienia wszystkich harcerskich marzeń.

24 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka, którą poprowadziła nasza druhna drużynowa Justyna Golec oraz przyboczni dh Filip Korus i dh Igor Noga. Młodzież z naszej szkoły tak ja poprzednio wzięła udział w musztrze poprowadzonej przez druha Igora.

W dalszej części naszej zbiórki przeprowadzona została bardzo ciekawa gra, w której wszyscy chętnie uczestniczyli. Miło spędziliśmy czas wspólnie śpiewając i grając w różne gry. Z niecierpliwością czekamy na następną zbiórkę w naszej szkole!

4-6 grudnia 2015 r. 4 druhny z naszej szkoły z opiekunką Anną Klich wzięły udział w rajdzie TREPCOK – Harcerski Rajd Szlakami św. Mikołaja Rytro 2015.

Udział w rajdzie był dla nas wszystkich świetną przygodą. 4 grudnia rano wyjechaliśmy pociągiem z Tarnowa do Młodowa.

Na stacji w Młodowie odbyło się rozpoczęcie rajdu i przekazanie zadań poszczególnym patrolom. Zaopatrzeni w kompas wyruszyliśmy wyznaczonym szlakiem w kierunku góry Kordowiec (Beskid Sądecki).

Po długim, męczącym marszu wreszcie dotarliśmy na szczyt. Realizując po drodze wyznaczone zadania.

Po męczącym dniu czekała na nas masa atrakcji, wspólna zabawa i śpiew, a na zakończenie dnia uroczysty kominek harcerski.

Drugiego dnia rajdu również przygotowano dla nas liczne atrakcje, w tym grę terenową po najbliższej okolicy. Wędrując i wykonując czekające na nas zadania, szukaliśmy śladów zająca polarnego. Zając zabłądził w drodze do Rytra, a od tego czy go znajdziemy zależało czy w tym roku spadnie na święta Bożego Narodzenia śnieg. Więc sprawa była poważna!

W tak niewygodnym ubraniu przedstawiciel naszego patrolu dh Igor szukał polarnych marchewek dla zaginionego zająca.

Ostatecznie zając polarny pojawił się wieczorem na naszym rajdzie, tak więc święta uratowane!!! Będzie śnieg ( tylko czy na pewno u nas?)!

Z rajdu przywieźliśmy masę miłych wspomnień. Dla wszystkich była to wspaniała przygoda i sprawdzian własnych umiejętności (np. teatralnych!), a także wytrwałości. Za rok nie może nas zabraknąć na TREPCOKU!!!.

13 grudnia 2015 r. wzięliśmy udział w wyjeździe do Krakowa po Betlejemskie światło Pokoju.

Zauważ człowieka to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz dwudziesty piąty harcerze i harcerki stali się strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Światło przywiezione przez nasze harcerki zostanie przekazane wszystkim chętnym w sobotę 19 grudnia po zakończeniu spektaklu Wigilijne oczekiwanie.

Anna Klich

Przewiń na górę